Alışveriş hastalığı nedir
Menu

Alışveriş hastalığı nedir

alış baş

İnsanın dürtüsel olarak alışveriş yapma isteği duyması ve bu isteği kontrol edememesine alışveriş hastalığı denilmektedir. Bugün her 10 kişiden 1’inde bu hastalık gözükmektedir. Türkiye’de yaklaşık 1.5-2 milyon kadar alışveriş hastası bulunmaktadır.

alış veriş1

Özellikle kadınlarda alışveriş hastalığı daha yüksek oranlardadır. Bunun nedenlerinin başında kadınlarda depresyon’un çok daha fazla görünmesidir. Ayrıca boş zamanlarda alışveriş yapmak kadınlar için bir hobi durumuna da geliyor. Bu hastalığın ilk başlama yaşı, aileden bağımsız para kazanma dönemine rastlamaktadır. Yani 20-30 yaş arası en tehlikeli dönemdir. Yüksek sosyoekonomik durumda olan insanlar yanı sıra düşük gelirli insanlarda da görülmektedir. Düşük gelirli insanlarda borcun getirdiği yük ile şiddetli depresyonu da tetiklemektedir.

alış2

Alışveriş hastalığına yakalanan insanlarda dikkat çeken durum özgüven eksikliğidir. Bu insanlar, özgüveni kazanmak için alışveriş yaparlar. Anksiyete hastalığı olanlar, alışveriş ile kaygılarının azalacağına inanırlar. Baskıcı ve kontrollü ebeveynlerle büyüyen çocuklarda anne ve baba yerine kız arkadaş ya da erkek arkadaşı memnun etmek için alışveriş hastalığı oluşabilir. Sonuçta yapılan her alışverişten sonra pişmanlık hissi yaşanır buna rağmen heyecan için yapılmaya devam edilir.

alış3

Alışveriş hastalığının başlangıç noktasında alınan her şey ve harcanan para aileden saklanır. Diğer insanların onlarla vakit geçirmek istemediklerini düşünür ve insanlarla aralarına bir duvar örerler. Yaşadıkları sıkıntı, boşluk ve yalnızlık, terk edilme duygularını alt edebilmek için sürekli alışveriş yaparlar.  Bir çok hasta, her gün düzenli olarak alışveriş merkezlerine giderek  sıkıntı ve yalnızlık duygularını bastırmaya çalışır ve dünya ile iletişimine devam eder.

alış4

Alışveriş hastalığı yaşayan insanlarda mutlaka kişilik bozukluğu vardır. Obsesif kompulsif bozukluk, sınır kişilik bozukluğu ve çekingen kişilik bozukluğu teşhislerinden biri mutlaka konulmaktadır. Buna ek olarak histriyonik ve narsist kişilik bozukluğu da sıklıkla görünen durumlardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.