Menu

Akut nedir

1996 yılında, Akut Arama ve Kurtarma Derneği kuruldu. Akut kurulduğu tüzüğünde, demokratik sivil toplum örgütü olarak gösterilmiştir. Başlangıçta temel hedef, dağ ve diğer doğa koşullarında doğru ve etkin arama ve kurtarma faaliyetleri düzenlemekti. 1997 yılında deprem eğitimi alarak, doğal afetlerde resmi kurumlara yardımcı olabilen bir ekip oldu.

Akut’un çalışmaları

1998 yılının Haziran ayında olan Adana-Ceyhan depreminde, 20 kişilik Akut ekibi, 5 gün çalışmıştır. 15 Ocak 1999 yılında Akut; Kamu Yararına Çalışan Dernek sıfatını almıştır.  Arama, kurtarma operasyonları eğitim, yeni üye ve eğitimleri, örgütlenme ve yeni kurumlarla ilgili anlaşmalar yapılırken, Marmara depremi meydana gelmiştir. 17 Ağustos 1999 yılında Akut Marmara depremine katılmıştır. 150 kişilik Akut grubu, 1000 kişiyi organize etmiştir. 200 kişinin canlı olarak kurtarılmasını sağlamıştır. Ayrıca, yurt dışı ve içinden gelen yardım malzemelerinin Kızılay, Ordu ve kriz masaları ile koordinasyonu sağlanarak ulaştırılmasını sağlamıştır. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden önce, ülkemizdeki doğal afetlerde çalışacak tek arama ve kurtarma derneği Akut iken, yurdumuzun pek çok bölgesinde ve şehrinde bir çok dernek örgütlenmiştir. Bu nedenle, Akut ülkemizde bir seferberlik yaratarak olumlu gelişmelerin olmasını sağlamıştır. Arama kurtarmanın yanı sıra, felaket öncesi ve sonrası ile ilgili toplumun bilinçlenmesi için çalışmalar başlamış oldu. Akut, TESEV’in 1999 yılında Marmara depreminden sonra yapılan kamu oyu araştırmalarında, halkın en çok güvendiği 1. Kuruluş olmuştur.

Dünyada Akut

Marmara depremi arkasından Yunanistan-Atina depreminde, 2001 yılında Hindistan, 2003 yılında İran depremlerinde başarılı çalışmalar yapmıştır. Böylece uluslar arası kurumlar ve ülkeler arasında da adını duyurmuştur. 1999 yılından günümüze, Birleşmiş Milletler bünyesinde bulunan Arama Kurtarma Danışmanlık Grubu INSARAG üyesi olan Akut, tüm dünya üzerinde deprem arama kurtarmaları konusunda en deneyimli ekip olarak kabul edilmektedir. Bu gün, yaklaşık 200 üyesi ve bir o kadar gönüllüsü ile uluslararası standartta teknik donanımı ile ülkemizin ve dünyanın ilk arama gruplarındandır.

Son 50 Yorum
  1. şkj
  2. mjn m
  3. vvvvv
  4. elif
  5. nazlı
  6. >3
  7. sude

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.