Akupunktur nedir, nasıl yapılır
Menu

Akupunktur nedir, nasıl yapılır

200532528-001
Akupunktur nedir, hangi durumlarda ve nasıl yapılır, işte akupunktur hakkında en çok merak ettikleriniz ve cevapları, detaylı bilgi…
Binlerce yıl evvel, Çin’in sarı ırmak vadisinde kullanılmaya başlanan bu tedavi yöntemi, zamanla bütün dünyaya yayıldı ve kullanılmaya başlandı. Latincede ‘acı’ akü (iğne), punctere (batırmak) kelimelerinin birleşiminden meydana gelen iğne batırmak manasına gelen akupunktur’un adı Cizvit papazları tarafından verilmiştir.

akapunktur nedir

Çinli cerrahlar, akupunkturu vücudun belirlenen noktalarına iğnelerin batırılışını gösteren eski şemalara dayanarak bir anestezi yöntemi olarak kullanmaya başlamışlar, zamanla da tıp alanında gelişerek tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Alternatif tıp dendiğinde ilk akla gelen uygulamalardan biri olan akupunktur tedavisi, insan derisinin altında yer alan 14 ayrı enerji kanalı ve bu kanallardaki direnç noktalarının bağlantılı olduğu organlar arasındaki ilişkiyi esas almaktadır. İnsanlar da doğa gibi bu enerjinin bir parçasıdır ve içinde bulundukları iklimsel ya da başkaca enerjilerden doğrudan etkilenmektedir.

Akupunktur, organizmanın tüm iç enerjisini düzene koyan bir metot olarak düşünülebilir. Akupunktur tedavi yöntemi anlayışında, vücudun bütün yüzeyini kapsayan bir enerji ağı bulunmaktadır ve bu da yaşam enerjisine benzetilmektedir. İnsan vücudunda, bu enerjiyi azaltan veya arttıran, saptıran ve belli bir noktaya yönlendiren kumanda noktaları bulunmaktadır. Tıpta buna hareket uyandırıcı veya refleks uyandırıcı adı verilmektedir. Tıbbın pek çok alanında yararlanılan bu yönteme, öncelikli şekilde ağrıların tedavisinde başvurulmaktadır. Günümüzde psikolojik sorunların tedavilerinde de faydalanılmaktadır. Uykusuzluk problemlerinin çözümünde, türlü heyecan ve korkuların yenilmesinde, çeşitli travmaların üstesinden gelmede başarılı neticeler sağlamıştır. Akupunkturu popüler yapan şey yöntemin tamamen zararsız olmasıdır. Negatif yönü ise, bazı kişilerde başarılı sonuçlar elde edilebilirken, bazı kişilerde başarı elde edilemez ancak, kişinin sorunu ile ilgili olumsuzlukları en aza indirgemesinde yardımcı olmaktadır. Özellikle migren sorunu yaşayan kişilerin, bu sorunlarından kurtulmalarındaki başarı oranı yarıdan fazladır.

Vücudun belirli yerlerine iğne batırılması ve vücudun başka bir noktasında tepki uyandırması olarak da tarif edebileceğimiz akupunktur, vücut güçlerine uyarlanmakta, bazılarına bastırarak bazılarına da uyararak rahatsızlığı gidermeyi amaçlamaktadır.

Bugüne dek modern teorilerden hiçbiri bu meridyenlerin varlığını ve enerji döngüsünü izah edememiştir. Binlerce yıl önceye tarihlenen bu yöntem, pek çok hastalığın şifa bulmasını sağlamıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.