Akıllı telefonlarda mesajlaşma uygulamaları
Menu

Akıllı telefonlarda mesajlaşma uygulamaları

akıllı telefonda mesajlaşma uygulamaları

Akıllı telefonların hayatımızda yerini almasıyla birlikte artık standart mesajlaşma yöntemlerinin yerini farklı farklı mesajlaşma uygulamaları almaya başladı. Bu mesajlaşma uygulamaları akıllı telefonların işletimini sağlayan Android, İOS ve Windows gibi işletim sistemlerine uygun şekilde geliştirilmektedir. Şöyle ki; İOS işletim sistemine uygun olarak geliştirilen bir uygulama Android veya Windows işletim sistemli telefonlarda kullanılamıyor. Bu nedenle de uygulamalar farklı işletim sistemlerine uygun şekilde ayrı ayrı geliştirilebilmektedir. Aşağıda aktarılan mesajlaşma uygulamaları, birçok mesajlaşma uygulaması arasından en çok kullanıcı sayısına göre, bütün işletim sistemlerine uygun olarak ayrı ayrı geliştirilen uygulamalara bağlı olarak seçilmiştir.

1- WhatsApp: Bu tür uygulamalar içinde en çok kullanıcı sayısına sahip olan WhatsApp, 500 milyonu aşkın bir kullanıcıya sahip. Mesaj yollamak için hedef telefonda da aynı uygulamanın yüklü olması gerekmektedir. Telefon rehberinizi otomatik şekilde uygulamanın içinde sunan WhatsApp ile yazılı ve sesli olarak anlık mesaj, video ve resim gibi medya içeriklerinin yanı sıra konum paylaşımı gibi mesajlar göndermeniz mümkün. Grup sohbetleri yapmanıza imkan tanıyan bu uygulama, yalnızca hattınızın olduğu telefon üzerinden kullanılabildiği için güvenlikli bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulamayı ilk iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanabiliorsunuz.

2- Viber: 200 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Viber ile sesli görüşme yapabilmenin yanı sıra, internet bağlantınız varsa görüşme yapmak istediğiniz karşı telefon, tablet veya bilgisayarda da Viber yüklüyse ve uygulama çalışıyorsa ücretsiz olarak şebek hattınızdan arıyormuş gibi arama yapabiliyorsunuz. Viber ile anlık mesajlaşma, ses, resim ve video gibi medya verilerini gönderebilir, konum paylaşma özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

mesajlaşma uygulamaları

3- Line: Amerika ve Asya’da en fazla kullanılan uygulamalardan biri olan Line, yaklaşık 250 milyon kullanıcıya sahip. Uygulama ile anlık mesajlaşma ve internet üzerinden konuşma seçenekleri sunmaktadır. Ücretsiz arama yapabilmek için internet bağlantısı ve uygulamanın karşı cihazda da olması gerekmektedir. Diğer uygulamalardan farkı ise bilgisayar ortamına kurulabilmesi, akıllı telefonunuzdaki kişilere erişerek bilgisayar ortamında da uygulamadan yararlanmanıza imkan vermektedir. Ayrıca, sizi kişi listesine eklemek isteyen insanlara telefon numaranızı vermeksizin bir ID ile sizi eklemelerine imkan sağlamaktadır. Gizlilik ve güvenlik konularında da birçok seçeneğe sahip bir uygulamadır.

4- Wechat: Çin pazarında hızla büyüyen bu uygulamanın da milyonlarca kullanıcısı var. Bu uygulamada da aynı WhatsApp’taki gibi anlık yazılı ve sesli mesajlaşma, resim ve video gibi içerikleri Wechat uygulaması olan başka bir cihaza gönderebilir ve alabilirsiniz. Grup sohbetleri de yapabileceğiniz Wechat sayesinde uygulama üzerinden oyun oynayabilir, görüntülü görüşme yapabilir ve telsiz özelliği ile de telsiz olarak kullanabilirsiniz.

5- eBuddy XMS: whatsApp’a rakip olarak çıkarılan XMS, aynen WhatsApp uygulamasında olduğu gibi anlık yazılı ve sesli mesajlaşma, video ve resim gönderip alabilirsiniz. Bunları yapabilmek için diğerlerinde olduğu gibi uygulamanın karşı cihazda da yüklü ve aktif olması gerekmektedir. XMS ile aynı Line’da olduğu gibi ID özelliği, Facebook ile kayıt olma ve facebook arkadaşlarınızdan XMS kullananları otomatik olarak kayıt edebilme imkanı vermektedir. Akıllı telefonunuz yanınızda olmasa da bilgisayar ortamında XMS kullanabilmektesiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.