Menu

Akciğer sönmesi nedir

baş

Pnömotoraks yani akciğer sönmesi kendi başına bir rahatsızlık değil belirli hastalıklar sonucu ortaya çıkan akciğer hastalığıdır. Ciddi manada soluk alıp vermede problem yaşanan bir rahatsızlık olan akciğer sönmesi hakkında işte, bilgiler ;

 

akciğer1

Akciğerlerimiz, dışında kaplı olan zar sayesinde hava alıp vermemizi sağlar. Bu zar havanın tutulmasını sağlar. Eğer herhangi bir şekilde zarda hasar oluşursa, sistem hava kaçırmaya başlar. Bu kaçırılan hava ağız yolu ile atılamadığından akciğerlerin üstünde depolanmaya başlar. Birikme arttıkça basınç artar. Nefes alıp vermede bu basınç yüzünden sıkıntı oluşur. Bu rahatsızlığa akciğer sönmesi denilir.

akciğer2

Zamanla akciğer daha fazla sıkıntıya girer. Nefes darlığı, göğüste şiddetli ağrılar başlar. Eğer akciğer tamamen sönene kadar fark edilmezse, tansiyon düşer ve morarmalar başlar. Hatta solunum durabilir.

akciğer3

Akciğer sönmesinde tedavi, havayı boşaltmaktır. Daha sonra akciğer zarında olan hasar tamir edilmelidir. Damarlara takılan kataterler veya oksijen solunması boşaltma işlemi için yapılır. Zarda ki yara için ilaç tedavisine başlanır.  Endoskopik veya açık ameliyat uygulanabilir. Akciğer sönmesi akciğer kanseri, çeşitli travmalar, enfeksiyonlar gibi sebepler ile oluşabilir. Tedavi sonrası tekrarlayabilir. Bu nedenle hastalığa neden olan rahatsızlık bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.