Akciğer kanseri
Menu

Akciğer kanseri

Kanser

Akciğerlere yerleşen tümörlerin oluşturduğu rahatsızlığa akciğer kanseri diyoruz. Ülkemizde en fazla görülen kanser türleri arasındadır.  Erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle düzenli kontroller yapılmalıdır.

akciğer1

Akciğerlerimiz göğüs boşluğumuzda bulunan ve nefes almamızı sağlayan bir çift organdır. İçinde bulunan hava kesecikleri yardımıyla bu işlevi gerçekleştirir. Fakat, bazı hücrelerin çok ve hızlı şekilde çoğalmaya başlaması zamanla tümörleri oluşturur. Bu oluşan rahatsızlığa akciğer kanseri denilmektedir.

belirtiler

Akciğer kanseri genelde orta yaş hastalığıdır. Yaklaşık 50 yaş ve sonrası sıklıkla görülür. Fakat, sigara kullanımı, uyugun olmayan yaşam şartları, kötü hava soluma nedeni ile 40 yaş altı da sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde en fazla görülen kanser türleri arasındadır.

akciğer

Akciğer kanseri belirtileri ; Nefes alma vermede zorlanma, hırıltılı nefes, güç kaybı, kanlı balgam, geçmeyen öksürük, sırtta ve omuzda ağrılar, göğüste ağrı, seste oluşan kısıklıklar, ani kilo kaybı, iştahsızlık, yüzde ve boyunda şişlikler, kemik ağrıları, halsizlik olarak sayılabilir.

kanser

Akciğer kanseri tedavisinde ; Tümör ameliyat ile çıkarılır ve kalan hücrelere kemoterapi ya da ışın uygulaması yapılır. Bütün kanser türlerinde olduğu gibi kanser tedavsisinde ilk şart erken tanıdır. Bu nedenle mümkün olduğunca her sene taramalar yapılmalıdır.

kimlerde görülür

Akciğer kanserine yakalanmamak için ; Sigara kullanmayın, spor yapın. Özellikle yüzme gibi akciğer kapasitesini arttıran sporlara eğilin. Düzenli beslenin ve sık sık havası güzel, bol oksijenli bölgelere gidin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.