Akciğer kanseri hakkında araştırmalar
Menu

Akciğer kanseri hakkında araştırmalar

akciğer kanseri

Yapılan araştırmalarda, Akciğer kanseri erkekler arasında en fazla görülen kanserdir. Hatta işin ilginç yanı sigara içmeyen erkeklerde hızla yükselmeye başlamıştır. Bunun nedenlerini uzmanlar; genetik, hava kirliliği, stres ve toksin gıdalara bağlamaktadır.

akciğer kanseri ile ilgili bilgiler

Uzmanlar, akciğer kanserine neden olan en büyük şeyin radyasyona maruz kalma olduğunu söylüyorlar. Radyasyon çeşitli baz istasyonlarına yakın oturma, cep telefonları ve güneş ışınları ile alınıyor. Bu tarz hastalarda görülen akciğer kanseri genelde küçük hücrelerin kanserleşmesi ile ortaya çıkıyor. Önceden akciğer hastalıkları geçiren kişilerde, tüberküloz vs. gibi akciğer kanseri oranları hızla artıyor.

akciğer kanseri ve tedavisi

Yapılan araştırmalarda akciğer kanserine yakalanan hastaların yaş oranları, 50-70 yaş arasıdır. Fakat bu yaş aralığı son iki yıldır 40 yaş altına kadar inmiştir. Akciğer kanseri kadın ve erkeklerde farklı şekillerde görülmektedir. Küçük hücrelerin tümörleştiği kanser vakaları en çok kadınlarda görülmektedir. En tehlikeli olan akciğer kanseri de küçük hücreli olandır. Hastalık çok ilerlemedikçe teşhis koyulamamaktadır.

akciğer kanseriyle ilgili araştırmalar

Akciğer kanserini erken teşhis etmek için en önemli konu belirtilerini anlayabilmektir. Uzun süren öksürük, kanlı balgam, nefes almakta zorlanma, sırt ve eklemlerde oluşan kronik ağrılar, ses kısıklığı, enfeksiyon geçirme sıklığının artması, kilo kaybı ve kemik ağrıları akciğer kanserinin başlıca belirtileridir.

akciğer kanseri hakkında bilgi

Dünyada en fazla akciğer kanseri sigara kullanan insanlarda görülmektedir. Akciğer kanseri vakalarının %85-90’nı sigara tiryakileri arasından çıkar. Çünkü, yaklaşık olarak akciğer kanserini %30 oranında arttırır. Hatta pasif içicilik bile, akciğer kanserinin iki kat artmasını sağlamaktadır. Sigara dışında bir diğer önemli konu asbest ile temas halinde olmaktır. Asbest ile temas halinde olmak kanser riskini %90 arttırır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.