Ahmet Hamdi Tanpınar biyografi
Menu

Ahmet Hamdi Tanpınar biyografi

Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Haziran 1901 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası, Kadı Hüseyin Efendidir. Veterinerlik fakültesinde eğitimine başlamış, fakat yarım bırakarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine girmiş ve 1923 yılında buradan mezun olmuştur. Pek çok Anadolu şehrinde öğretmenlik yapmıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hayatı

Erzurum, Konya ve Ankara gibi şehirlerde öğretmenlik yapmış ve 1933 yılından itibaren, İstanbul Kadıköy Lisesinde Edebiyat öğretmenliğine başlamıştır. 1939 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat fakültesinde profesör oldu. 1942 yılında CHP’den milletvekili olarak meclise girmiştir. 1949 yılında İstanbul Üniversitesine geri dönmüştür. 24 Ocak 1962 yılında İstanbul’da yaşama veda etmiştir. İlk yayınlanan şiiri olan Musul Akşamları ile tanınmaya başlamıştır. Dergah, Milli Mecmua, Hayat, Görüş, Varlık, Aile dergilerinde pek çok şiiri yayınlanmıştır. İlk şiirlerinde müzikal bir tarz vardır. Edebiyat Fakültesinde hocası olan Yahya Kemal Beyatlı’dan çok etkilense de, ilk eserlerde genelde Ahmet Haşim etkileri ciddi bir şekilde fark edilir. Ahmet Haşim’in annesini kaybetmenin verdiği özlem ve acıyı Ahmet Hamdi şiirlerinde de yakalanmıştır. Ahmet Hamdi şiirlerinde zaman kavramı çok karmaşıktır. İlk romanı olan Mahur Beste, 1944 yılında Ülkü dergisi tarafından yayınlanmıştır. Huzur romanı 1949 yılında basıldı. Bu romanda Ahmet Hamdi’nin İstanbul sevgisi ve tutkusunun yanı sıra, üst düzey kültürlü bir yaşam felsefesi vardır. 1950 yılında Yeni İstanbul gazetesinde yayınlanan, ancak ölümünden sonra basılan Sahnenin Dışındakiler ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanlarında değerler sisteminde bocalayan insanları anlatır.

Ahmet Hamdi Tanpınar eserleri

Mahur Beste, Huzur, Sahnenin Dışındakiler, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ay’daki Kadın, Abdullah Efendinin Rüyaları, Yaz Yağmuru, Beş Şehir, Edebiyat Üstüne Makaleler, Yaşadığım Gibi sayılabilir. Edebiyatımızın en önemli yazarlarındandır. Bütün eserlerinde zaman konusuna özellikle durmuştur. Doğu ve batı kültürlerini birleştirmesi ve konuşma dilinde yazdığı eserler çok özeldir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.