Ahid Sandığı hakkında bilgi
Menu

Ahid Sandığı hakkında bilgi

ahid baş

Gizemi yüzyıllardır çözülemeyen Ahid sandığı Kur’an-ı Kerim içinde de geçmektedir. İçinde Hz. Musa’nın taş tabletleri ve Hz. Harun’un eşyaları olduğu düşünülmektedir. Sina dağı eteklerinde yapıldığı düşünelen bu sandık uğruna binlerce efsane de vardır.

ahid sandığı

Ahid sandığı, Hz. Harun ve Hz. Davud döneminde Kudus’e taşınmış ve Hz. Süleyman’ın tapınağına koyulmuştur. MÖ.587 yılından sonra sandığın çok yer gezdiği varsayılır. Babillilerin Kudusü işgal etmesiyle 500 yıl nerede olduğu bilinmemiştir. Sandığı korumakla görevli Levililer  tarafından gizli bir mabet de saklandığına inanılmıştır. MS:70 yılında Roma valisi tarafından Roma’ya götürüldüğü ise bir diğer inançtır. Sandık gerçekten var mı diye düşündüğümüzde karşımıza Kur’an-Kerim çıkar. Hz. Muhammedin hadislerinde ve ayetlerde bu sandık hakkında bilgiler mevcuttur.

ahis sand2

Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat’a göre, Mesih’in gelmesi ile sandık ortaya çıkacaktır. Bu nedenle onlar bu sandığı aramasalar bile Hıristiyanlar dünyada çok aramalar yapmışlardır. Hıristiyanların yaptığı araştırmalara göre, Peygamber Yeremya’nın sandığı Nebo dağına sakladığı, Kral Yeşua’nın Tapınak dağının bir mağarasına, Kral Yehoaş’ın  Babil’e sürgüne giderken yanında götürdüğü şeklindedir.

ahid3

Sandığın Saba kraliçesinin oğlu Menelek tarafından Habeşistana götürüldüğü başka bir efsanedir. Habeşistan’da bulunan Falaşalar bu nedenle yahudi soyundan gelmeleri ile bilinmektedir. Habeş hükümdarına yahudi aslanı denir, Habeş kralları ise Davud ve Süleyman soyundan geldikleri iddia ediliyor.  Henüz çözümlenemeyen bu konuya belki de en iyi cevap gene Kur’an-ı Kerim vermektedir. Kutsal Kitabımıza göre Mehdi yanında Ahid sandığını taşıyacaktır.
3 Comments
  1. Anonim Cevapla
  2. vefalı Cevapla
    • ramirus Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.