Ağzımız neden kokar
Menu

Ağzımız neden kokar

koku baş

Yapılan araştırmalarda ağız kokusu insanların en nefret ettiği kokular arasındadır. Hatta bu nedenle boşanmalar bile oluyor. Günlük yaşamda, en rahatsız edici olan bu sağlık probleminin başlıca nedeni ne yazık ki düzenli dişlerin fırçalanmamasıdır. Hatta uzmanlar ağız kokusunun %80 nedeni olarak diş fırçalamayı gösteriyor.

ağız kokusu

Diş ve ağız bakımına önem vermek gereklidir. Çünkü, ağız içinde oluşan bakteriler, hızlıca kükürt üretirler. Bu şekilde ağız içinde kötü koku oluşumu hızlanır. Ağız kokusu şikayeti olanlar öncelikle ağız içini düzenli temizlemeli günde en az 2-3 kez fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır.

koku2

Uzmanlar, ağız kokusuna neden olabilecek pek çok sebep olabileceğini de söylüyorlar.  İşte, ağız kokusu sebepleri ;

Genelde alerjik bir bünye sahibi olan insanlarda, burun tıkanıklığı sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Burun tıkandığında insanlar ağızlarından nefes alırlar. Bu da ağız içinde kuruluğa neden olur. Ağız kuruluğu nefes almada sorun yaratır ve zamanla ağız kokusu başlar.

Yeterince su içmeyen insanlarda tükürük salgısı artar. Tükürüğün artması ile bakteriler hızla çoğalmaya başlar ve ağız kokusu oluşur. Bu nedenle günde 1.5-2 litre kadar su içmek gereklidir.

ağız kokusu3

Sinüzit veya bademcik gibi enfeksiyonlu rahatsızlığı olan insanlarda ağız kokusu mutlaka oluşur. Bu noktada hekime danışılmalı ve tedavi olmalıdır.

Sarımsak, soğan gibi gıdalar ciddi manada ağız kokusu yaparlar. Bunla birlikte süt ve süt ürünleri tüketenlerde kükürt ağız içinde oluştuğundan koku oluşabilir. Bu gıdalardan uzak durmak bile ağız kokusunu engelleyebilir.

koku4

Reflü gibi hastalıklarda ağız içinde asit oluşumu hızlanır. Ağız kokusu reflü veya mide ekşimesi ile ortaya çıkabilir. Çok nadir olsa da ağız, kulak, burun ve boğazda oluşan çeşitli tümörler ağız kokusu yaratabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.