Ağrı türleri nelerdir
Menu

Ağrı türleri nelerdir

ağrı baş

Ağrı vücudumuzun tehlike sinyalidir. Ağrı sayesinde hastalıklarımızdan haberdar olur ve çözüm bulmaya çalışırız. Bu nedenle ağrı aslında iyi bir şeydir. Bizi ve sağlığımızı tehlikeli hastalıklardan korur. Peki ağrı türleri nelerdir? Nasıl tedavi edilmelidir?

ağrı 1

Vücudumuzun, ağrıyı hissettiği ve anlamasını sağlayan merkez beynimizdedir. Beynimizde bir ağ şebekesi halinde sinirlerden oluşan bu yapıya Nöromatriks denilmektedir. Genetiğimizde var olan kodlarla şifrelenen bir yapısı vardır. Tüm yaşamımız boyunca çekilen ağrılar, deneyimlerle şekillenerek bilgi oluşturulur ve omuriliğe ulaştırılır.

ağrı2

Kronik ağrılar ; Kronik ağrılar bir darbe ya da herhangi görünen hastalık olmadan başlayan ağrılardır. Hekimlerin en fazla zorlandığı ağrı türleridir. İnsanlarda fiziksel ve duygusal stres yaratırlar. Hastalığın nedeni araştırılmak zorunda kalındığından ekonomik açıdan da insanları zorlar. Bugün uzmanlar, kronik ağrıların %70 civarında genetik olduğuna inanmaktadır.

ağrı3

Nöropatik ağrılar ; sinir sisteminin zedelenmesi veya fonksiyonunun bozulması ile ortaya çıkan bir ağrı türüdür. Nöropatik ağrılarda, hasarın şiddeti oranında yıllarca ağrı çekilebilir. Çok çeşitli hastalığa bağlı olarak ortaya çıkarlar. Altta yatan neden çok olunca tanı ve tedavi uygulamak da zorlaşır. Yanma, elektrik çarpması, karıncalanma veya bıçak saplanması tarzında hissedilen bu ağrılar en fazla diyabet ve zona hastalığında görülür. Bel ve boyun fıtığı, sinir sıkışması gibi rahatsızlıklar bu tarz ağrılara neden olmaktadır. Bu tarz ağrılar beraberinde uyku bozukluğu, depresyonu da beraberinde taşırlar.

ağrı4

Nöropatik ağrı nasıl tedavi edilir? Tedavisi zor olan bu ağrılarda çoklu ilaç tedavileri uygulanır. Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresanlar bu ağrılarda birinci ilaç grubundadır. Epilepsi tedavisinde kullanılan antikonvülzanlarsa elektrik çarpması şeklinde olan ağrılarda kullanılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.