Menu

Ağızdan kan gelmesi

Ağızdan kan gelmesi hangi hastalığın belirtisi
Ağızdan neden kan gelir
Öksürükle ağızdan kan gelmesi
Kan tükürmek
Ağızdan kan gelmesi neyin belirtisi gibi ciddi sağlık sorunları nelere işaret ediyor buyrun inceleyelim…

Göğüs hastalıkları hekimlerinin en çok tedirgin oldukları şikayetlerden birisi kan tükürmek, kanlı balgam tükürmektir. Gerçekten de böyle hastaların çoğunda ciddi bir araştırma gerekir. Çünkü kan tükürmek, kanlı balgam tükürmek çoğu zaman önemli bir hastalığa işaret eder.
Bu yüzden kanamanın yeri ve nedeni tespit edilmelidir. Hasta açısından da bakıldığında kan tükürmek ürkütücü bir durumdur. Yapılacak en büyük hata bu durumu önemsememek, korku nedeniyle tıbbi yardım aramamak yada kendiliğinden geçmesini beklemektir.

Kanamanın kaynağı çoğunlukla 3 bölgeden birisidir
1- Bunlardan birisi burun boşluğu, ağız içi ve boğaz dan oluşan üst solunum yollarıdır. Hem tükürmekle hem de burundan kan geliyorsa kanamanın kaynağı üst solunum yolları olabilir. Böyle hastalarda detaylı bir kulak burun boğaz muayenesi gerekir.

2- Eğer kan, bulantı ve kusma ile birlikte geliyorsa, kanamanın kaynağı mide bağırsak sistemi olabilir. Ancak akciğerden kaynaklanan ciddi kanamalarda da bulantı ve kusma olabilir.

3- Alt solunum yollarından, akciğerlerden kaynaklanan kanama genellikle öksürükle birliktedir. Çoğunlukla göğüste hırıltı ile birlikte gelir. Kanama balgam içinde noktalar yada çizgiler şeklinde olabileceği gibi tamamen kandan oluşan bir balgam şeklinde de olabilir. Akciğerlerdeki birçok hastalık kan tükürmeye neden olabilir. Bunların içinde en önemlileri tümörler ve kanserlerdir. Bunlar son derece ciddi ve tehlikeli hastalıklardır.

Bir başka önemli konu kanamanın ciddiyeti ve miktarıdır. Küçük miktarlarda başlayan kanamalar aniden kötüleşerek hayati tehlike oluşturabilir. Tümörler, kanser, tüberküloz, bronşektazi ve apse gibi bazı hastalıklarda kanamanın şiddetlenerek artma riski yüksektir.

Görüldüğü gibi sebep ne olursa olsun kan tükürmek araştırılması, incelenmesi ve tetkik edilmesi gereken önemli bir problemdir.
Bunun için bir uzman tarafından sağlığınız için önemli tetkikler yaptırılması gerekir…

34 Yorum yapılmış
 1. hasan bostan Cevapla
 2. şaban yeşil Cevapla
  • selinay sarı Cevapla
   • gamze uyar Cevapla
 3. atilladogansertok Cevapla
  • sanane Cevapla
 4. Özkan Kızılaslan Cevapla
 5. Anonim Cevapla
 6. Murat Cevapla
 7. Anonim Cevapla
 8. Osmanoğlu Cevapla
 9. gamze Cevapla
 10. nezaket Cevapla
 11. cicek Cevapla
 12. cemal Cevapla
 13. Anonim Cevapla
 14. Anonim Cevapla
 15. catlak--gizemli@hotmail.com Cevapla
 16. İzlem Cevapla
 17. osman Cevapla
 18. barış Cevapla
 19. Suat Cevapla
 20. ağızdan kan gelmesi Cevapla
 21. emrah Cevapla
 22. burcu Cevapla
 23. derya Cevapla
 24. zeynep Cevapla
  • ahmet Cevapla
  • ramazan Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.