Menu

Ağız yaraları neden olur

ağız yaraları aftlar

Ağız yaraları acı veren ve ağız içinde çıkan ağız ülseri veya aftlara verilen isimdir. Dudaklarda, yanaklarda, dilde, diş etlerinde ve damakta ortaya çıkabilirler. Bir tane veya 2-3 tanesi bir arada oluşabilir. Yaklaşık 10 gün içinde iyileşirler ve çocuklardan büyüklere kadar her yaş grubunda görülürler.

ağız içi yaralar

Ağız yaraları neden oluşur?

Yanağı ısırmak, sivri bir cisim ile tahriş olmak, protez dişler, sıcak içecek ve yiyecekler nedeni ile yani ağız iç travmaları ile oluşabilirler.

Asitli içecekler, portakal suyu, kolalı ve gazozlar ağız yaralarını tetikler. Asit oranı yüksek meyveler (turunçgiller), sirke, tuzlu ve baharatlı yiyecekler, acılı yiyecekler, turşular ve çerezler ağız yarası oluşturabilirler.

Yiyecek alerjisi olan kişilerde ağız yaraları yani aftlara sıklıkla rastlanır. Uzmanlar, gluten, inek sütü, çikolata, tarçın, badem, domates, incire ve limon, çileğin aftı tetiklediğini söylüyorlar.

Mide mikropları arasında Helikobakter pilori mikrobu aft çıkarmaya neden olmaktadır.  Ülser gibi hastalıklara neden olan bu bakteri yaygın görülür.

Uzun süre sigara kullanan insanlar, sigarayı bırakınca ağız içi yaralar çıkabilir. Bunun başlıca nedeni, vücuttan kimyasalların atılmasıdır. Geçici bir durumdur.

İçeriğinde sodyum loril sülfat bulunan diş macunları aftı tetiklerler. Ağız tabakası içindeki koruyucu tabakaya zarar verdiklerinden  dokular yaralara açık hale gelmektedir.

Demir, B3,B9 ve B12 vitamini eksikliğinde ağız içi yaralar görülür. Bu vitaminler, cilt sağlığı, hormon dengesi, kan hücresi oluşturma ve sinir sistemi için gereklidir.

Hormonlarda oluşan dengesizlikler ağız içi yaralara neden olabilir. Özellikle, ergenlikte regl öncesi ağız içi yaralar çıkmaktadır.

Stresli bir hayat aft çıkmasına neden olabilir. Stres bağışıklık sistemini yavaşlattığından ağız içi yaralar görülebilir.

Bağırsaklarda iltihaplanmaya neden olan Chron hastalığı hem midede hem de ağız içinde yaralara neden olur.

Çeşitli bağışıklık sistemi hastalıkları olan lupus, HIV gibi hastalıklar ciltte ve ağız içinde yaralara neden olmaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.