Adet dönemi nasıl oluşur ve adet gecikmeleri
Menu

Adet dönemi nasıl oluşur ve adet gecikmeleri

adettli

Kadınlarda aylık ve periyodik olarak oluşan adet kanamaları üreme döneminin gelmesidir. Bu dönem içinde yumurta döllenirse kadınlarda hamilelik oluşur. Adet kanaması kadının üreme çağı boyunca devam eder.  Düzensiz adet kanamaları sürekli olarak devam ederse çeşitli rahatsızlıklara işaret eder. Adet kanamasında olan gecikmeler hamilelik ve stres ile alakalı olabilir.

adet1

Adet kanamaları, yumurtalıklarda büyüyen yumurta nedeni ile olur. Yumurtalıklarda yumurtayı büyüten hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonudur. FSH ile büyüyen yumurta östrojen salgısı yapar ve hipofiz bezinden gelen LH hormonu ile çatlar ve tüpe geçer. Yumurtanın kabuğu yumurtalıklarda kalmıştır. Kalan kabuk progesteron hormonu salgılar. 14 gün boyunca gebelik oluşmaz ise, kanama başlayarak rahim içinde ki kalınlaşmış tabaka dökülür. Her adet gecikmesi gebelik değildir.

adet2

Normal ve sağlıklı kadınlarda adet dönemi 28 günlük periyotlar halinde oluşur. Çeşitli hastalıklar, kilo alıp verme, mevsim değişiklikleri, stres nedeni ile adet değişimleri yaşanabilir. Genelde hekimler senede 2-3 kez oluşan değişimleri normal sayarlar. Adet gecikmelerinin sıklıkla yaşanması ciddi bir durumun habercisi olabilir. Adet gecikmesi yanında kilo alma ve kıllanma varsa polikistik over sendromu oluşmuş olabilir. Bu nedenle hemen bir hekime başvurmak gereklidir.

adet4

Her adet gecikmesi gebelik olarak tanımlanmaz fakat korunmasız cinsel ilişki yaşanıyorsa ilk akla gelen gebeliktir. Bu durumda yaklaşık 1 hafta kadar beklemek ve tahlil yaptırmak gereklidir. Hamilelikte adet kanaması genelde görülmez. Fakat, bebeğin rahim içine yerleşmesi sırasında çeşitli kanamalar oluşabilir. Bunlar çok ciddi noktalara da varabilir bu nedenle hekime başvurmak önemlidir. Rahim ağzında yaralar, enfeksiyonlar nedenli vajinal kanamalar oluşabilir. Hamilelik başladıktan sonra adet gören kadınlarda vardır. Bazen, adet görülen ilk gün diğer yumurta gelişmeye başlar ve adet bitmeden döllenecek olgunluğa erişebilir. Bu sayede hamileyken adet görülme oluşabilir. Fakat, bu durum yaklaşık binde beş civarında görülür.
One Response
  1. ali savatyapan Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.