Menu

Açıklanamayan 10 şey

kristal kafa

Açıklanamayan 10 şey

Dünyada açıklanamayan pek çok sır vardır. Bunlar belirli arkeolojik kazılarda ortaya çıkan nesneler, taşlar olduğu gibi dünyada ortaya çıkarılmış şehirler bile olabiliyor. İşte, dünyada açıklanamayan 10 şey ;

Geleceği gören harita ; Ünlü Türk harita uzmanı ve denizci Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği harita, Afrika, Amerika ve Güney Kutbunu göstermektedir. Güney kutbu harita çizildikten yaklaşık 300 yıl sonra keşfedildiğinden harita 1929 yılında bulunduğunda epeyce şaşkınlık yaratmıştır.

2 bin yıllık pil ; Bağdat yakınlarında yapılan kazılarda Alman arkeolog Wilhelm Konig tarafından bir nesne bulunmuştur. Toprak bir kasenin içine yerleştirilmiş bakır silindir bir çubuk ve onun etrafında ki demir çubuk önceleri ne olduğu anlaşılamamıştır. Sonra yapılan incelemeyle bunun bir pil mekanizması olduğu ve yaklaşık 2 bin yıllık olduğu ortaya çıkmıştır. 1.800 yılında pili icadı yapıldığından bilim adamları şaşkınlıklarını gizleyememiştir üstelik yapılan testlerde 2 bin yıllık pilin 2 volt enerji ürettiği ortaya çıkmıştır.

Antikythera mekanizması ; Girit açıklarında bir Roma batığında inceleme yapılırken, bir kutu bulundu. Tahtadan yapılmış bu kutunun içinde, yaklaşık 82 dişliden oluşan bir mekanizma bulunmuştur. Yapılan araştırmalardan bu mekanizmanın ay ve güneşin konumlarını hesaplayan bir alet olduğu ortaya çıkmıştır. Bu aletin hangi teknoloji ile üretildiği halen sırrını taşımaktadır.

Kristal kuru kafa ; Maya uygarlığı ile ilgili kazılarda bulunan bir kristal kuru kafa ortalığı epeyce karıştırmıştır. Çünkü bu kafatası yekparedir ve üstelik alt kısımdan ışık tutulduğunda göz çukurlarından yansımaktadır. Bugünün teknolojisi ile bile yapılamayan bu kafatası nasıl ve kim tarafından yapılmıştır halen sırrını korumaktadır.

Alüminyum kemer tokası ; 1956 yılında, MÖ.300 yılında ölen Çinli general Çou Çou’nun mezarı bulunmuştur. Enteresan olan şey, generalin kemer tokası %85 alüminyumdan yapılmış olmasıdır. Alüminyumun diğer madenlerden ayrılıp saf olarak kullanılması 19. Yüzyıl başında keşfedilmiştir. O tarihte bu kadar saf alüminyum nasıl üretildiği halen sırrını korumaktadır.

1000 yılda inşaatı biten kent ; Pasifik’te Mikronezya adası civarında bulunan Nan Madol kenti 250 milyon tonluk dev bazalt kayalarından yapılmıştır. Üstelik antik kentte yapılan kazılarda kentin MÖ.200 ve 1.200 yılları arasında inşaatının devam ettiği anlaşılmıştır. Bu kadar bazaltın buraya nasıl taşındığı ayrı bir soru iken neden 1000 yıl kenti kurmak için uğraşılmıştır hala sırrını korumaktadır.

Sakkara kuşu ; 1898 yılında Giza platosunda bulunan bir kuş maketi ortalığı epeyce karıştırmıştır. İngiltere hava kuvvetlerinde test edilen bu kuşun uçabildiği ortaya çıkmıştır. MÖ.200 yılında yapıldığı sanılan bu kuşa Sakara Kuşu ismi verilmiştir. Bugünkü uçakların küçük bir maketidir.

Çekiç ; 1936 yılında Teksas’ta 500 milyonluk bir kayanın içine gömülmüş olarak bulunan tahta bir sap ile demir tokmaktan yapılma çekiç herkesi şaşkınlığa sokmuştur. Çekiçte kullanılan demirin saflığı halen çözümlenememiş bir sır olarak duruyor.

Harç kullanılmayan taş set ; Peru’nun Cusco bölgesinde bulunan İnka kalesi etrafına yapılan 360 metrelik ve 9 metre yüksekliğindeki setlerin yapımında tanesi 300 tona varan kireçtaşı blokları kullanılmıştır. Harç kullanılmadan yapılan bu kaya blokları arasına bıçak bile sokulamayacak kadar düzgün yerleşmesi muammasını korumaktadır.

Nasca çizgileri ; MÖ.300-600 yılları arasında Peru’nun Pampa sahilinde yaşayan Nasca’lılar tarafından yapılan  450 kilometrekarelik alanda çizili olan motifler uzaylıların iniş pisti olarak düşünülmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.