Açıklaması olmayan gizemler
Menu

Açıklaması olmayan gizemler

gizem baş

Dünya üzerinde bazı olaylar açıklanamıyor. Bilim ve arkeoloji dünyası araştırmalarla belirli sonuçlara ulaşsa da hiç açıklanamayanlar da vardır. İşte, açıklaması olmayan gizemler;

tunguska patlaması

Tunguska patlaması ; Sibirya’nın Tunguska bölgesinde 1908 yılında çok büyük bir patlama olmuştur. Patlamanın şiddeti ile bölgede yaşayan canlılar ve ağaçlar harap olmuş bir kısmı da yok olmuştur. Uzmanlara göre Hiroşimaya atılan atom bombasının enerjisinin yaklaşık 2 binden fazlasının bu patlamada ortaya çıktığı düşünülmektedir. Fakat, kim ve neden bunu yapmış, hangi teknoloji ile patlatmış henüz çözümlenememiştir. Tarihe Tunguska patlaması olarak gizemli bir şekilde geçmiştir.

taos uğultusu

Taos uğultusu ; Amerika, İngiltere ve Avrupa’nın kuzeyinde bir dizel motorun uzaktan gelen uğultusunu duyduğunu söyleyen pek çok insan rapor edilmiştir. İngiltere’nin  Woodland kasabasında yaşayan insanlar 2011 yılında 2 ay süre boyunca bu sesi duyduklarını açıklamışlardır. Pek çok araştırmacı bu sesin kaynağına ulaşamadı. Halen bazı bölgelerde duyulan sesler hakkında pek çok spekülasyon ortaya atıldı. Fakat halen gizemini koruyan bu seslere Taos uğultusu ismi verildi.

shrdbig2.jpg

Torino örtüsü ; Hz. İsa’nın ölümünden sonra üzerine örtülen kefen olarak kabul edilen Torino örtüsü üzerinde görünen bir insan silüeti vardır. Yapılan araştırmalarda örtüde AB grubu kan vardır. fakat bu konuda uzmanlar ikiye ayrılmış durumdalar çünkü kurumuş kan siyah renk olmaktadır. Örtü üzerinde ki kan kahverengi lekeler halindedir. Henüz daha tam çözlenemese de, Torino örtüsü gizemini korumaktadır.

st bernadette

St. Bernadette cesedi ; 1879 yılında vefat eden rahibe St. Bernadette’nin cesedi halen hiç bozulmadan durmaktadır. Cam bir muhafaza içinde ve sanki uyuyormuş gibi duran ceset, herkesi şaşırtmaktadır.  Balmumu ile mumyalanan cesetlerden olan Bernadette’nin vücudunda hiç bir bozulma ve çöküklük yoktur. Uzmanlar, o dönemde rahibe ve rahiplerin böcek, solucan ve oksijeni içeri almayan alkali toprakla gömülme işleminde ancak cesedin bu kadar sağlam kalabildiğini söylemişlerdir.

raonoke kolonisi

Raonoke kolonisi ; John White’ın başında olduğu 121 kişilik koloni, 158 yılında Kuzey Caroline sınırındaki Raonoke adasına gelmiştir. John White, ihtiyaçları gidermek için İngiltere’ye geri dönmüş ve 2 yıl sonra bölgeye geldiğinde koloniden hiç kimseyi bulamamıştır.  Hiç bir yağmalama ve kavga işareti bulunmadığı gibi bu 121 kişiye bir daha rastlanmamıştır. Raonoke kolonisi, kayıp koloni olarak tarihe geçmiştir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.