A vitamini özellikleri, faydaları eksikliği
Menu

A vitamini özellikleri, faydaları eksikliği

A vitamini ne işe yarar, a vitaminin özellikleri, a vitamini eksikligi, günlük a vitamini ihtiyacı, a vitamini fazlalıgı a vitaminin faydaları..

Cildin sağlıklı olmasını sağlar, derinin iyi durumda kalması için gereklidir. Yine A vitamini gözlerin iyi görmesine yardımcıdır. Gözlerin karanlığa alışması için gerekli olan maddenin yapımın­da da A gereklidir. Bu vitamin solunum sisteminin üst dokula­rını korur. Vücuttaki dokuların onarımına, kemiklerin büyümesi­ne yardımcı olur.

A vitamini Kaynakları : Kayısı, tereyağ, havuç, tavuk karaciğeri, balık yağı, kara hindiba, yumurta, böbrek, kuzu karaciğeri, may­danoz, kırmızı biber, ıspanak, tere, marul, roka, semizotu, koyu yeşil yapraklı daha başka sebzeler

A Vitamini Eksikliği Gözlerin kanlanması, gözlerin karanlığa alışamaması, cildin kuruması, vakitsiz yaşlanması, solunum sis­teminin mikroplara karşı direncini kaybetmesi gibi bozukluklara yol açar.

Fazla A Vitamininin Etkisi : iştahsızlık, baş ağrıları, saç dökül­mesi, kemiklerin sızlaması gibi olumsuz haller doğurur. A Vitaminini Yok Eden Şeyler Güneş ışınları karşısında kalan besindeki A vitamini bol miktarda kaybolur. Buna karşılık, pişirme bu vitamini etkilemez. Hava kirliliği, televizyon seyret­mek de vücuttaki A vitaminini kötü etkiler. Bunu hiçbir zaman unutmamalıdır.

Günlük ihtiyaç . 5.000 ünite. Bu vitamin karaciğerde depolandığı için her gün alınması gerekli, değildir.
8 Comments
  1. Murat Eroğlu Cevapla
  2. EBRU Cevapla
  3. afife Cevapla
  4. afife Cevapla
  5. prenses Cevapla
  6. mls Cevapla
    • prenses Cevapla
  7. sixonenine Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.