Menu

A vitamini nelerde bulunur

A vitamini, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Cildin sağlıklı olması, kanser oluşumunu engellemek, yaşlanma sürecini yavaşlatmak, sağlıklı kemik yapısı için gereklidir.  A vitamini vücutta olmazsa, proteinler kullanılamaz. Hamilelikte bebeğin gelişimi için gereklidir.

A vitamini hangi besinlerde bulunur?

A vitamini, başta balık yağı ve karaciğerde bol miktarda bulunur. Böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates bol miktarda A vitamini içerir. Karahindiba, brokoli, patates, tereyağı, lahana, kabak, kavun ve karpuz, kayısı, mango, bezelyede de bulunmaktadır. Besinler ile alınan A vitamini, Retinol ve Karoten halinde bulunur. Ancak alınan besinlerin cinsine göre bunların oranı değişik olabilir. Hayvansal besinleri fazla tüketen kişilerde A vitamini Retinolden gelirken, bitkisel gıdaları fazla tüketen bir kişide A vitamininin çoğunluğu Karotenden sağlanır.

A vitamini eksikliği ve fazlalığı nedir?

Eksikliği bir rahatsızlık olarak çok görülmemektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda ortaya çıkabileceği gibi alkol kullanımı, bazı ilaçların kullanımı, E vitamini eksikliği A vitaminin emilimini azaltarak, A vitamini eksikliğine neden olabilmektedir. A vitamini eksikliği oluşunca, sık ve kolay hasta olmak, cilt kuruluğu, saçlarda kepeklenme, ağızlarda ve kulakta yaralar, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık, diş eti rahatsızlıkları görülmektedir.  Çocuklarda, kilo alamama ve boyun uzamaması yetersiz A vitamini alındığını gösterebilir. Kesinlikle bir hekime gözükerek, tahlil yaptırılmalıdır. A vitamini fazlalığında, baş ağrısı, yorgunluk, uyku kalitesinin bozulması, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, ishal, düzensiz adet görmek, eklem ve kemik ağrıları, cilt kuruluğu ve saç dökülmeleri olabilir. Ayrıca, hamile kadınlarda düşük yapma oranını yükseltir. Bu nedenle, kullanmadan önce hekim tavsiyesi alınmalıdır. Günlük A vitamini ihtiyacı yetişkin erkeklerde 1.000 mg, kadınlarda 800 mg kadardır.  Kadınların gebelikte A vitamini ihtiyacı artar, günlük 1000 mg. kadar almak gereklidir. Emziren annelere ise, 1.200 mg kadar almaları tavsiye edilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.