Menu

2000’li yıllarda yaşamı geliştiren en büyük buluşlar

2000'li yılların buluşları

2000’li yıllara girildiğinden beri insan yaşamını geliştiren ve yarar sağlayan birçok buluş yapıldı. Bu buluşlar her geçen gün daha da geliştirilmekte ve insanların kullanımına sunulmaktadır. Öyle yeniliklerin altına imza atıldı ki, hayatın

vazgeçilmez unsurları haline geldiler. İşte, 2000’li yılların yaşamı geliştiren en büyük buluşları;

 

mobil geniş bant

1- Mobil Geniş Bant: Mobil geniş bant olarak bildiğimiz sistemler 2001 yılında japonya ve Güney Kore’de çıkmıştır. Mobil geniş bant sayesinde daha hızlı ve daha iyi internet bağlantısı gerçekleştirmek, akıllı telefonlarla anlık Google ya da YouTube bağlantısı yapmak, maillere anında ulaşmak bulunmaz bir kolaylık.

genom projesi

2 – İnsan Genom Projesi (HPG): 1953 yılında keşfedilen DNA’nın moleküler yapısı, ancak 1990 yılında insan genom projesi ile birlikte bu genlerin haritalama işlemlerine başlandı. 1994 yılında yayınlanan ilk haritalara şüphe ile bakılıyordu. 2000 yılına gelindiğinde ise tamamlandı. Biyoteknoloji için bir dönüm noktası olan bu projenin tamamlanmasıyla, soğuk algınlığından kansere kadar her hastalığın neden ve nasıl geliştiği, tedavisinde bir çığır açacağı düşünülmektedir.

gps

3 – GPS: Ağırlıklı öncelik olarak askeri kullanım için geliştirilen GPS, bugün sivil amaçlı kullanımlar için de bir altyapı ağı oluşturmuş durumda. 90’lı yıllarda ticari hale gelse de 2005 yılına gelene kadar sivil kullanıma tam olarak açılmamıştı. Bugün artık elimizin altındaki en fonksiyonel araçlardan biri.

bulut sistemi

4 – Bulut: Bulut, bir bilgisayarın depolama ve güç zincirlerinden kurtulmuş olan web tabanlı uygulamaları dolaylı olarak depolanmasına denmektedir. Yani fiziksel olmayan küresel veritabanına verileri kaydetmek ve paylaşmak demektir. Günümüzde birçok kurum bulut sisteminden en üst seviyede yararlanmakta, GSM şirketleri de bu konuda önemli yatırımlar yapmaktadırlar.

skype

5 – Skype: Bir İsveçli, bir Danimarkalı ve üç Estonyalı tarafından geliştirilen Skype, 2011 yılında 8,5 milyar dolara Microsoft’a satıldı. Ücretsiz ve anlık olarak gerçek zamanlı bir şekilde dünyanın herhangi bir yerinde biriyle görüşebilmek, etkileşimi büyük bir oranda değiştirmiştir. Milyonlarca Skype kullanıcısı, internet üzerinden bedava konuşmaya devam ediyor.

temassız ödeme

6 – RFID / Temassız Ödeme Teknolojisi: İlk olarak 1997 yılında mobil temassız ödeme seçenekleri tanıtıldı. Ancak pazarı benzin istasyonlarıyla sınırlıydı. Bu teknoloji 2000’li yıllara gelene kadar finansal ödeme aracı olarak uygulanabilir hale gelememişti. Akıllı telefonlar sayesinde artık herkesin rahatlıkla kullanabildiği bir teknoloji oldu.

Son 50 Yorum
  1. lara
  2. jsnxdkjAShdo
  3. nazlı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.