Menopoz süreci
Menu

Menopoz süreci

baş
Menopoz dönemi, kadınların yaşamında çok önemli bir dönemdir. Kalp ve damar hastalıkları, beyin ve kemikler menopoz döneminden etkilenirler. Sağlıklı bir menopoz dönemi için yapılması gereken şeyler ;

menepoz

Menopoz dönemi ile birlikte sigarayı bırakmak çok önemlidir. Böylece, kalp krizi, kanser riskleri azalmaktadır. Menopozda sıklıkla yaşanan sıcak basmalarını engellemek için, düzenli spor yapmak gereklidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek gereklidir. Meme kanseri için risk oluştuğundan düzenli kontroller yapılmalıdır.

menepoz2

Menopoz döneminde kalsiyum ihtiyacınız artar. Günlük 1.500-2.000 mg. kalsiyum ve D vitamini takviyesi alınmalıdır. Yağlı yiyecekler, kızartmalar ve acı baharatlar sıcak basmalarını tetikleyebilir. Yıllık periyodik muayeneler yapılmalıdır.

menepoz3

Menopoz döneminde hormon tedavisi uygulanabilir. Vajina esnekliği, idrar kaçırma gibi durumlarda artı kullanılacak olan hormon takviyeleri yapılabilir. Tüm bunlar için hekime danışmakta fayda vardır. Hekim, antidepresan hapı kullanmanızı da tavsiye edebilir.

menepoz4

Menopoz şikayetlerini azaltmak için, bitkisel ilaç takviyeleri, sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ilaçları kullanmadan öncede mutlaka hekime danışmak gereklidir. Çünkü bu tür takviyeler, kemik erimesini hızlandırabilir.

menepoz5
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.