Tırnak batması ve tedavisi
Menu

Tırnak batması ve tedavisi

baş

Tırnak batması, ayak tırnağının köşesinin deriye gömülmesidir.Fark edildiğinde o köşe kesilerek tedavi edilebilir fakat kronik bir hal alırsa kesinlikle cerrahi operasyon yapılması gerekir. Genellikle ayak baş parmaklarında sorun oluşur.

tırnak1

Tırnak batması, genellikle düzgün kesilmeyen tırnaklarda oluşur. Tırnakların kenarına ovallik vermektense, düz ve küt kesim yapılmalıdır.  Ayrıca, uzun süre yüksek topuklar ile ayakta kalanlarda, sivri uçlu ayakkabı giyenlerde görülür. Bunun sebebi, tırnakların birleşmesi ve sıkışmasıdır. Tırnaklar bu pozisyonda düzgün uzayamaz. Tırnak mantarında, ayağa alınan darbelerde sıklıkla oluşabilen bir sorundur.

tırnak2

Genellikle tırnak batması, ağrı ve kızarıklık, hafif şişlik ile başlar. Bu başlangıçtır ve iltihaplanma yoktur. İltihap oluşumu ayakta yanma ile başlar. Şişkinlik zamanla artar ve sarı renk iltihap oluşumu olur.  Eğer şeker hastalığınız varsa, iltihap çok hızlı yayılır ve hekime gitmek gereklidir.

tırnak3

Tırnak batması başlangıç aşamasındaysa, sık sık ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Asla ıslak tutmayın ve iyice kurulayın. Tırnağın derinin içine giren kısmını bir törpü yardımıyla eritin veya kesin. 2-3 gün içinde gerileme olmazsa, hekime başvurun.

tırnak4

 

Tırnak batması yaşamamak için, düz ve küt şekilde tırnakları kesin. Dar ve topuklu ayakkabı seçimi yapmayın. Ayaklarınızı temiz ve kuru tutun.  Mümkün olduğunca ortopedik ayakkabı seçimi yapın. Ayda 1 kez pedikür yaptırın.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.