10 diyet efsanesi
Menu

10 diyet efsanesi

diyetler hakkında bilimesi gerekenelr

Sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için yapılan diyetler, son yıllarda alabildiğince artmış ve uygulanmaya devam etmektedir. Kulaktan dolma bir çok diyet efsanesi de kilo verme ve sağlıklı olma hayaliyle her türlü yola başvuran kişiler arasında oldukça revaçta. İşte 10 diyet efsanesi;

diyetler

1- Şeker, şeker hastalığına neden olur.Şeker hastalarının günlük şeker ve karbonhidrat tüketim miktarlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ancak, şeker tüketmenin şeker hastalığına neden olduğu bilgisi kesinlikle yanlış bir bilgidir. Şeker hastalığının başlıca nedenleri olarak fazla kilolar, aşırı kalori alınması ve hareketsiz bir hayat tarzı sayılabilir. Sağlıklı olan kişilerin doğru ve yeteri kadar şeker tüketmeleri, şeker hastalığına yakalanmalarına neden olmaz.

2- Her türlü yağ kötüdür.Bu tabir de yanlış bir ifadedir ve insan vücudunun doğru çalışabilmesi için bazı yağlara ihtiyacı vardır. Hücre yapısında yer alan yağlar, sinir iletimi açısından da oldukça önemlidir. Yağların kötü olması, tüketim şekli ve miktarlarına göre değişiklik göstermektedir.

3- Kahverengi şeker, beyaz şekerden daha iyidir.Kahverengi şeker beyaz şekere nazaran az miktarda olsa da bazı mineralleri barındırmaktadır. Bu doğru. Ancak kahverengi şeker tüketimi de aşırı olursa, beyaz şekerin neden olduğu kilo alma gibi zararlara sebep olur.

4- Kahverengi yumurta, beyaz yumurtadan daha besleyicidir.Yumurtaların kabukları onların besin değerlerini ifade etmez. Beyaz olan neyse kahverengi olan da aynı besin değerine sahiptir.

5- Yumurta yenmezse kan şekeri düşer.Bir yumurtada 225 mg kolesterol vardır. Ancak yumurta, kan kolesterol seviyesinde olumlu etki yapan doymamış yağlar bakımından da zengin bir besin maddesidir. Bilimsel verilerin yumurta tüketiminin kan kolesterol değerlerini negatif etkilemediği görülmüştür.

6- Zayıflamak için karbonhidrat tüketilmemelidir.Karbonhidrat yönünden düşük diyetlerin kilo vermenin en etkili yöntemi olduğu sanılmaktadır. Oysa, karbonhidrat yönünden düşük olan diyetler düşük kalorilidir ve düşük kalorili olan diyetlerle aynı etkiye sahiptir.

7- Kuruyemiş tüketmek kilo yapar.Kuruyemiş çeşitleri bol kalorilidir. Her şeyde olduğu gibi aşırı tüketilirse zarar verebilir. Doğru miktarlarda tüketmek zarardan ziyade fayda sağlamaktadır.

8- Hamileler iki kişiymiş gibi beslenmelidir.Hamile olanların enerji ihtiyaçları bu dönemde artmaktadır. Gebelik döneminde aşırı yemek yeme ve ihtiyaçtan fazla enerji alımı gereksiz kilo almaya neden olur. Bu durum da bebeğin sağlığını negatif yönde etkileyebilir.

9- Öğün atlanırsa zayıflamak mümkündür.Durum aslından tam tersidir. Öğün atlanırsa şişmanlama yaşanır. Öğün atlama ile metabolizmanın iyice yavaşlaması sağlanır, bu da yağ depolanmasını arttırıcı bir durumdur.

10- Keten tohumu daima iyidir ve tüketilmelidir.Omega3 kaynağı olduğu için yararlıdır. Ancak, sıvı tüketimi az olan kişilerde aşırı ve gereğinden fazla tüketilmesi halinde bağırsak tıkanmasına neden olabilmektedir.         
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.